NOVÉ ČÍSLOVÁNÍ FLORBALOVÝCH HOLÍ

Možná jste už také zaznamenali, že na některých florbalkách se objevilo nové číslování týkající se jejich délky. Od letošní sezóny by výrobci měli začít používat číslování, které bude označovat celou délku florbalky, ne jen délku hole bez čepele, tak jak tomu bylo doposud. Podle tohoto návrhu IFF by se tím měl zlepšit a sjednotit systém označování délek florbalových holí. Označení se změní tak, že bude k původnímu přidáno 11 cm (tedy rozměr čepele):

 

staré označení – nové označenínové značení
60 cm – 71 cm
65 cm – 76 cm
70 cm – 81 cm
75 cm – 86 cm
80 cm – 91 cm
87 cm – 98 cm
92 cm- 103 cm
96 cm – 107 cm
100 cm – 111 cm
101 cm – 112 cm
103 cm – 114* cm

 

*pro zajímavost, 114 cm je největší délka (podle nového označení) schválená IFF

DÉLKA FLORBALOVÉ HOLE

Zejména u dětí jde o nejdůležitější parametr při výběru hole! Příliš dlouhá hůl překáží hráči při technice a krytí míčku (příliš dlouhá hůl mu nedovoluje takovou škálu pohybů – hlavně při manipulaci s míčkem blízko u těla), zhoršuje jeho střelbu a navádí ho k sekání. Naučí se hrát příliš vzpřímeně. Zásadním problémem ale je, že hráč, který má příliš dlouhou florbalku, si zvykne na tuto “výhodu” spoléhat. Místo aby zůstával při hře a pohybu ve “střehovém” postoji a při napadání k protihráčům aktivně přistupoval. Příliš krátká hůl zmenšuje hráčův dosah. V obou případech nerovnoměrně zatěžuje hráčova záda a hrozí jejich trvalé poškození.

Délka florbalové hole se odvíjí od výšky hráče. Správná délka hole je k hráčovu pupku, maximálně 4 cm nad. Jednoduše a časěji se používá jednoduchý způsob, kdy hráč ve vzpřímeném postoji ohne loket tak, aby paže svírala přesně pravý úhel (tzn. předloktí je vodorovně s podlahou). Florbalová hůl by pak svou délkou měla přesně vyplnit prostor mezi dlaní ohnuté paže a zemí – viz obrázek.

Pro určení délky hole se používají i tabulky:

délka hole

TVRDOST HOLE (flex)

Výběr správné tvrdosti hole je dán hlavně váhou hráče a s ní související silou. Tvrdost hole je značena velikostí jejího průhybu (23 – 40 mm). Zvolíte-li si příliš tvrdou hůl, nebude při střelbě dostatečně pružit a střela tak bude slabší (obecně lepší pro obránce). Měkčí hůl také obvykle znamená lepší kontrolu míčku (obecně vhodnější pro útočníky). U dětí vzhledem ke hmotnosti a síle doporučujeme hole spíše měkči pro snazší ovládání míčku.

tvrdost hole